Wizyta szkół partnerskich Erasmus+ w ZS Nr 1
Napisał(a) Damian Pruchnicki dnia 2018-03-13

W dniach 5-9 marca 2018 roku ZS Nr 1 gościł szkoły  współpracujące z nami w ramach projektu Erasmus+. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami przyjechali do Gorlic z następujących szkół: College Marc Seignobos w Chabeuil we Francji, Anne-Frank-Schule w Linden w Niemczech oraz Stredna Priemyselna Skola w Bardejovie na Słowacji.

Współpracujemy nad projektem historycznym zatytułowanym: „Tak, możemy pamiętać jako Europejczycy. Poprzez doświadczenia wojen światowych do wspólnej świadomości europejskiej i upamiętnienia”. Działania projektowe odbywające się w szkołach partnerskich mają na celu pogłębienie wiedzy młodzieży krajów europejskich na temat wydarzeń I i II wojny światowej poprzez odwiedzanie miejsc pamięci oraz muzeów, a także zaangażowanie młodych ludzi w lekcje historii i sztuki o tej tematyce.

Zespół Erasmus+, koordynowany przez panią Marię Lianę-Pasińską, przy współpracy pani Sylwii Zimowskiej-Tomasik oraz pani Joanny Biros-Kazanowskiej, zorganizował czwarte spotkanie szkół partnerskich. W jego ramach  mogliśmy pokazać uczestnikom szkolne muzeum I i II wojny światowej, przedstawienie artystyczne ukazujące sposób patrzenia na wydarzenia wojny przez młodych artystów z ZS Nr 1, cmentarze wojenne naszego regionu, Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wizyta w Polsce była również okazją do spotkań z kulturą i tradycją naszego regionu poprzez obejrzenie występu zespołu Pogórzanie, występu tanecznego  uczniów naszej szkoły przygotowanych przez pana Grzegorza Halko z GCK, a także poprzez wizytę w Muzeum Regionalnym i Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

Odwiedzający nas Francuzi, Niemcy i Słowacy byli pod wrażeniem talentów naszej młodzieży, gościnności społeczności szkolnej i pana Starosty, który przyjął ich bardzo serdecznie. Wszyscy jesteśmy zadowoleni ze zrealizowanych zadań projektowych, po których pozostał trwały ślad w szkole oraz w naszej pamięci.

Z naszymi partnerami spotkamy się ponownie w maju w Chabeuil, we Francji.