Relacja z wizyty przedstawicieli Volksbundu w naszej szkole
Napisał(a) Góra Justyna dnia 2014-12-02

W dniach 18-21 listopada gościliśmy przedstawicieli organizacji Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi) z Turyngii – troje Niemców: pana Sebastiana Fehnla, panie Anne Löbel i Stephanie Roth, oraz Polkę – panią Annę Śniegowską. W ramach współpracy, której pierwszym etapem był udział grupy naszych uczniów wraz z nauczycielkami w obozie Volksbundu podczas ostatnich wakacji, Niemcy przyjęli zaproszenie do Gorlic, by poznać bliżej historię i atuty naszego regionu oraz spotkać się na rozmowach z dyrekcją szkoły i przedstawicielami władz. Organizacją spotkania i opieką nad gośćmi zajęły się panie Justyna Góra i Maria Liana – Pasińska.

Wizyta delegacji zaczęła się od spotkania z dyrektorem szkoły panem Januszem Krycą, który oprowadził gości po obiekcie szkoły, zapoznając z patronem, historią i kierunkami kształcenia. Później uczniowie - uczestnicy workcampu w Niemczech – mieli okazję, by spotkać się i powspominać wakacyjne dni ze znajomymi z letniego obozu.

Następnym punktem była wizyta w Łużnej, gdzie, po spotkaniu z wójtem Kazimierzem Krokiem, delegacja niemiecka wraz z dyrektorem i nauczycielkami odwiedziła cmentarz na górze Pustki, po którym oprowadził pan Zbigniew Majcher ze Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzem Wojennym Pustki. W Szymbarku nasi goście obejrzeli ekspozycję „Sztab Mackensena” i kasztel. Po powrocie do Gorlic, wizyta w Muzeum Regionalnym PTTK stała się dobrą okazją do zapoznania z przebiegiem bitwy gorlickiej w maju 1915 roku, dziejami Gorlic podczas I Wojny Światowej i działalnością Ignacego Łukasiewicza.

Kolejny dzień rozpoczął się spotkaniem na auli z młodzieżą, podczas którego goście zaprezentowali cele i działalność organizacji, dużo czasu poświęcając propozycjom dla młodych. Obozy wakacyjne Volksbundu (czyli „workcampy”) to okazja do spotkania rówieśników z innych krajów, poznawania ich kultury i historii. Jak to wygląda w praktyce, uczniowie mogli zobaczyć na filmie i usłyszeć od obecnych na spotkaniu kolegów, którzy uczestniczyli już w takim wydarzeniu.

Po prelekcji dla młodzieży, nasi goście udali się na spotkanie ze starostą gorlickim Mirosławem Wędrychowiczem, a następnie odwiedzili drewniany kościół w Sękowej z listy UNESCO i cmentarz na Magurze. Po powrocie do szkoły przedstawiciele Volksbundu mieli okazję również uczestniczyć w lekcji języka niemieckiego prowadzonej przez panią Marię Szymańską.

Podczas rozmów z przedstawicielami władz, pani Maria Liana Pasińska wraz z dyrektorem Januszem Krycą prezentowali koncepcję międzynarodowego spotkania młodzieży w naszej szkole, planowanego na obchody stulecia bitwy gorlickiej w maju 2015 r. Inicjatywa ta spotkała się z zainteresowaniem obecnych, a przedstawiciele Volksbundu zadeklarowali pomoc w znalezieniu niemieckiej szkoły partnerskiej.

Dalszą część dnia wypełniły rozmowy na temat wrażeń z pobytu i organizacji obozu („workcampu”) następnego lata w Gorlicach. Niemcy podkreślali, że tematyka frontu wschodniego I Wojny Światowej, jest tematem dziś nieznanym młodym w ich kraju. Dlatego też, zdając sobie sprawę z liczby ofiar i roli jaką bitwa gorlicka odegrała w dziejach I Wojny Światowej, dostrzegają ogromny edukacyjny potencjał w naszym regionie dla zorganizowania letniego obozu, w którym oprócz Polaków, wzięliby udział młodzi Niemcy i Francuzi.