Doświadczenia i obserwacje w biologii
Napisał(a) Agata Mliczek-Bielat dnia 2015-02-09

Uczniowie kl IId LO na profilu biochem w ramach lekcji prowadzą doświadczenia i obserwacje w biologii.

W cyklu nauki klas biologiczno-chemicznych prowadzi się lekcje z przedmiotu „Doświadczenia i obserwacje w biologii”. Na dwugodzinnych cotygodniowych lekcjach Uczniowie wykorzystują wiedzę w praktycznych zajęciach, prowadzą doświadczenia i obserwacje. Mają one na celu rozwijać umiejętności planowania i przeprowadzania doświadczeń oraz obserwacji, analizy wyników oraz wnioskowania. Lekcje przygotowują do konkursów oraz olimpiad, matury w nowej formule i studiów związanych z biologią, na których obligatoryjnie każdy student ma laboratoria.

Ostatnio Uczniowie II dLO prowadzili doświadczenia dot. wyodrębniania barwników asymilacyjnych różnymi sposobami, w tym metodą Krausa.
Do doświadczenia, jako materiał badawczy posłużyły liście określonego gatunku rośliny. Uczniowie pracowali wg instrukcji:

- Liście były rozcierane  w moździerzu, potem zalane 96% etanolem.

- Otrzymany ekstrakt barwników Uczniowie mieszali z benzyną, po czym intensywnie wytrząsali.

Po kilku minutach warstwy mieszaniny (ekstraktu barwników) rozdzieliły się: górną stanowiła intensywnie zielona warstwa benzynowa, zawierająca rozpuszczone chlorofile i karoten, dolną - żółta warstwa alkoholowa, zawierająca rozpuszczone ksantofile.

Uczniowie porównywali otrzymane wyniki. Wyszły ciekawe, ponieważ wykorzystano liście różnych gatunków roślin.