Tajemnice sztuki i ciała człowieka
Napisał(a) Administrator dnia 2013-11-20

W dniu 29 października 2013 r. klasa 1D pod opieką wychowawczyni mgr Justyny Góry i pani wicedyrektor mgr Agaty Mliczek – Bielat udała się na wycieczkę do Krakowa, by obejrzeć wystawę „The Human Body Exhibition” i wziąć udział w lekcji muzealnej w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku.

Po przyjeździe do Krakowa uczestnicy wycieczki weszli na Wzgórze Wawelskie, by w ciepłym (wyjątkowo, jak na tę porę roku) słońcu podziwiać piękno Katedry i renesansowego dziedzińca Zamku Królewskiego. Chłonąc niezwykłą atmosferę miasta, młodzież podjęła   próby przekładu wypatrzonych inskrypcji w języku łacińskim, którego uczy się od dwóch miesięcy. Na Rynku Głównym uwagę wszystkich zwrócił pomnik Adama Mickiewicza w maseczce na twarzy – symbol walki o czyste, wolne od smogu powietrze w Krakowie. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach uczniowie mogli obejrzeć dzieła z kanonu polskiej kultury narodowej. Pod kierunkiem pani prowadzącej lekcję muzealną, młodzież rozpoznawała obrazy po opisie, a potem samodzielnie, mając możliwość bezpośredniego obcowania z oryginałem, dokonywała analizy i interpretacji wyznaczonych dzieł. Najbardziej w pamięci wszystkim utkwiła sala „Wokół Akademii”, gdzie znajdowały się wielkie (pod względem - i rozmiarów, i znaczenia) dzieła  Jana Matejki i Henryka Siemiradzkiego.

Po przyjeździe na ulicę Zabłocie nastąpił punkt oczekiwany z niecierpliwością przez klasę 1D (przyszłych adeptów kierunków medycznych i przyrodniczych)  – wystawa „The Human Body Exhibition”, która obok słów uznania wzbudzała w Polsce również kontrowersje, gdyż prezentowała ponad 200 eksponatów całych ciał i poszczególnych narządów każdego układu, spreparowanych metodą tzw. plastynacji. Wystawa okazała się praktycznym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w szkole, tym bardziej, że oglądali ją ze swoją panią profesor od biologii. Sposób przekazywania informacji (studenci medycyny w roli przewodników), starania organizatorów o to, by wystawie towarzyszyła atmosfera poszanowania dla tych, którzy wyrazili zgodę na wykorzystanie swojego ciała dla celów naukowych – to wszystko skłaniało do refleksji i podziwu nad skomplikowaną i cudowną „maszynerią” jaką jest ciało ludzkie. Wystawa wzbudziła ogromne zainteresowanie i wywarła duże wrażenie na młodzieży.

Wycieczkę na zdjęciach dokumentowały m. in. Klaudia Kosiba i Karolina Cetnarowicz.