Dzień Przedsiębiorczości
Napisał(a) Administrator dnia 2014-04-13

Po raz kolejny członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości odbyli praktyki w ramach Ogólnopolskiego Programu „Dzień Przedsiębiorczości”.

W tym roku na jednodniową praktykę naszych uczniów przyjęli: Państwowa Straż Pożarna, Redakcja Wiadomości Naftowych i Gazowniczych oraz Firma Komputerowa „Condictor”.

Co o praktykach mówią sami uczestnicy? 

Kamil Michał Szary (IcT): Praktyki były bardzo interesujące, panowała bardzo miła atmosfera, a także dowiedziałem się jak wygląda praca grafika - jakie są wady, a również, a może przede wszystkim, jakie są zalety pracy grafika. Na praktykach poznałem programy, jakimi najczęściej posługuje się grafik w swojej pracy. Uważam pracę grafika za bardzo interesującą i kto wie, czy sam kiedyś nie zwiąże przyszłości z tym zawodem.

Dominika Liszka (IcT): Podczas Dnia Przedsiębiorczości „pod swoje skrzydła” przyjął nas grafik komputerowy. Nasza czteroosobowa grupa czas praktyki spędziła na nauce i słuchaniu ciekawych „opowiastek” grafika. Nauczyliśmy się czym jest cierpliwość i jak sobie radzić z trudnymi klientami oraz jak spełniać się w pracy i walczyć o swoje marzenia! Jestem bardzo zadowolona z praktyki i już wiem, że chciałabym je powtórzyć!

Natalia Szymczyk (IVbT): Dnia 2 kwietnia odbywałam praktykę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Pan, który oprowadzał mnie bardzo szczegółowo przedstawił prace strażaka. Dowiedziałam się, jakie umiejętności powinien posiadać przyszły strażak, jak jest wyposażone jego stanowisko, w jakich godzinach pracuje oraz jakie są zasady rekrutacji. Zobaczyłam również SKKP (Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego) oraz pojazdy, którymi poruszają się strażacy. Bardzo przyjazna atmosfera ułatwiła mi zapoznanie się z tym zawodem. Jestem zadowolona z odbytych praktyk i uważam, ze wiedza, jaką zdobyłam na pewno przyda mi się w przyszłości.

Janusz Gucwa (IVbT): Praca jest nieodłącznym elementem życia człowieka, a elementy składające się na osobowość zawodową nabywane są przez człowieka przez całe jego życie. Dlatego każdą informacje, jaką zdobyłem w Dniu Przedsiębiorczości organizowanym 2 kwietnia 2014 roku uważam za cenną.
Razem z kolegą postanowiliśmy wybrać się do firmy graficznej, ponieważ w przyszłości właśnie chcielibyśmy, aby ta praca stanowiła główne źródło naszego utrzymania i do tego umożliwiała połączenie sposobu na życie z naszymi zainteresowaniami. Pomysł okazał się trafem w "dziesiątkę".
Pan Maciej opowiedział nam mnóstwo ciekawych i istotnych informacji, co do wykonywania tego zawodu m.in dowiedzieliśmy się o umiejętnościach przydatnych na tym stanowisku pracy - specjalistyczne umiejętności i wiedza zawodowa, są wynikiem edukacji, kursów i szkoleń zawodowych czy doświadczenia w wypełnianiu zadań związanych z danym miejscem pracy. Liczą się przede wszystkim znajomość przepisów prawnych z danej dziedziny, umiejętność posługiwania się danym programem, obserwowanie i wdrażanie nowych trendów, etc.
Zostaliśmy zapoznani również z charakterystyką stanowiska pracy, możliwością dalszego rozwoju w tym kierunku, oraz trickami pozwalającymi na podniesienie swojej atrakcyjności na rynku.

Muszę zaznaczyć, iż zdobyte w tym dniu informacje są dla mnie bardzo ważne, w dodatku zostały przekazane w sposób naprawdę ciekawy - nie było opcji żebyśmy mieli się tam nudzić, słuchaliśmy wszystkiego i chłonęliśmy ile się dało. Oczywiście sama teoria to nie wszystko, poza przekazaną wiedzą sami również mieliśmy okazje zapoznać się z różnymi, wcześniej nieznanymi przez nas programami, popracować na profesjonalnym sprzęcie i miło przy tym spędzić ten dzień.

A co o inicjatywie sądzi jeden z opiekunów uczniów - pan Konrad Korona, redaktor techniczny, grafik - Redakcja Wiadomości Naftowych i Gazowniczych, Gorlice:

Dzień przedsiębiorczości był doskonałą możliwością dla młodzieży, której plany dotyczące przyszłości zawodowej nie są jeszcze sprecyzowane by poznała jak wygląda praca w redakcji gazety oraz agencji reklamowej. Poprzez praktyki w moim biurze uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się najczęściej grafik komputerowy i na czym polega praca redaktora technicznego. Zaangażowanie i ciekawość nastolatków okazała się całkiem spora, zadawali wiele pytań dotyczących m.in. sprzętu, oprogramowania czy pracy z klientem. Bardzo cieszę się ze mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu, miałem szanse. wskazać młodym ludziom, dlaczego warto zastanowić się nad podjęciem pracy w tej branży. Sądzę, że dzięki temu, tak istotna dla nich w przyszłości decyzja o wybraniu zawodu może okazać się znacznie łatwiejsza.

 

Dziękujemy Straży Pożarnej, Redakcji Wiadomości Naftowych i Gazowniczych oraz firmie "Condictor" za możliwość odbycia praktyk.