Grand Prix dla zespołu teatralnego "Na Górce"
Napisał(a) Osińska Halina dnia 2014-06-13

W dniach 24 – 25 maja odbyły się IX Spotkania Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” w Zakopanem. Festiwal obejmował takie dziedziny sztuki jak teatr, muzyka, plastyka i literatura.

Do udziału w nich zaproszone zostały zespoły teatralne i muzyczne oraz  młodzi soliści, autorzy prac literackich                 i plastycznych z różnych stron Polski wyłonieni w drodze wcześniejszych eliminacji.

W pierwszym dniu odbywały się przesłuchania konkursowe, a w drugim koncert finałowy z udziałem laureatów.

Jury złożone z aktorów Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem w składzie:  Krzysztof Najbor – przewodniczący, Emilia Nagórka i Krzysztof Łakomik postanowiło przyznać nagrodę główną festiwalu – Grand Prix dla spektaklu „Być dobrym jak chleb” w wykonaniu Szkolnego Zespołu Teatralnego „Na Górce” z Zespołu Szkół Nr 1  w Gorlicach oraz wyróżnienie w postaci prezentacji spektaklu na koncercie finałowym. Jury teatralne ocenia wszystkie elementy spektaklu, a więc scenariusz, reżyserię, grę i dykcję aktorów, scenografię, kostiumy, dobór muzyki, operowanie światłem oraz ogólny wyraz artystyczny. Nagroda miała swoje przełożenie na gratyfikację finansową. Wszyscy uczestnicy otrzymali też festiwalowe foldery, okolicznościowe koszulki i czapki.

Autorem scenariusza i reżyserem sztuki jest opiekunka zespołu Halina Osińska, nauczycielka języka polskiego.

Sztuka będąca adaptacją dramatu „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły opowiada o dojrzewaniu utalentowanego artysty – malarza Adama Chmielowskiego do służby ubogim i bezdomnym, który zrezygnował z kariery i został bratem Albertem.

Jan Paweł II pisał, że brat Albert był dla niego szczególnie ważny: „Znalazłem w nim duchową podporę i przykład na to, jak zostawić świat sztuki, literatury i teatru, znajdując w sobie powołanie  do stanu duchownego”.

W rolę głównego bohatera wcielił się Marcin Tokarz, pozostałe role zagrali: Paweł Cebula, Sebastian Kozień ( nagrodzony  w roku ubiegłym na tymże festiwalu ), Bartłomiej Rębacz, Magdalena Rowicka, Justyna Ligęza, Magdalena Turek, Damian Patrzyk i Daniel Ołpiński. Zespół pojechał z własną obsługą techniczną, którą stanowili Eryk Przyboś i Damian Śliwa.

Reportaż z Koncertu laureatów i wywiad z reżyserką sztuki będzie można obejrzeć niebawem w TVP Kraków i TVP Polonia w programie „Pod Tatrami”.

Nagroda Grand Prix na ogólnopolskim festiwalu to dla zespołu wielka radość, że ciężka praca została doceniona. Uznanie należy się zarówno pięciu tegorocznym absolwentom, którzy po egzaminach maturalnych chcieli wyjechać na festiwal, jak i uczniom, którym nie przeszkadzało to, że musieli spędzić tam weekend.

Zespół „Na Górce” od 14 lat zdobywa wysokie lokaty na festiwalach poza Gorlicami – w Wadowicach, Krakowie, Krośnie     i Zakopanem, a pani reżyser otrzymała tytuł „Kreatywny Nauczyciel” w konkursie organizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Zespół Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach wraz z Gorlickim Centrum Kultury      w hołdzie wielkiemu Polakowi i Papieżowi zorganizował 24 IV 2014 r. koncert pt. „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”, w czasie którego zaprezentowano sztukę „Być dobrym jak chleb” oraz teksty Karola Wojtyły i utwory muzyczne bliskie Jego sercu wykonane przez zespół instrumentalno – muzyczny pod kierunkiem pana Marka Grybosia.

Aktorzy Szkolnego Zespołu Teatralnego co roku biorą udział w Powiatowym Konkursie Teatralno  – Recytatorskim             w Gorlicach, wystąpili też w filmie Macieja Trybusa „ Papieski ślad na gorlickiej ziemi” emitowanym w RTV Gorlice.

Sukcesy teatru szkolnego „Na Górce” są formą promocji naszej szkoły i powiatu gorlickiego.